Legyen szó akár puha falú, akár épített kültéri-, vagy beltéri medencéről, úszómedencéről, vizének tisztítása, tisztán tartása, a szennyeződések eltávolítása, mechanikailag és vegyileg egyaránt alapvető feladat. Azonban a víz csak abban az esetben lesz- és marad tiszta, ha annak összetevői kémiai szempontból egyensúlyban vannak. Az úszómedence vizének tisztán tartása bakteriológiai szempontból ugyanolyan fontos, amihez medencevegyszerek szükségesek. Az uszodavegyszeres vízkezelés nélkül a medence vize néhány napon belül bezöldül és használhatatlanná válik.
Első teendő a víz pH mérése után a megfelelő pH-érték beállítása, amelyhez szükség szerint pH csökkentő vagy növelő szert kell a medence vizébe adagolni. A 7-es érték alatt savas, felette lúgos jellegű a víz.
Mivel az emberi szem pH-értéke 7,4-7,5 körüli, ehhez mérten 7,2 illetőleg 7,6 között tartva a legmegfelelőbb a víz kémhatása.
Vízkeménység nem országos probléma, de a kemény vízből kiváló vízkő kiválhat a medence és a vízvezetékek belső falán, melegágyat biztosítva a baktériumoknak, valamint akár komoly károkat is okozhat a medence-gépészeti egységekben.
A vízkő kiválása vízkő-stabilizátor folyadékkal akadályozható meg.
Vegyszerezésre a víz minőségének fenntartására van szükség. Ha ritkán, vagy kevés vegyszert használunk, a vízminőség romolhat, gombásodás, algásodás léphet fel, elszaporodhatnak olyan káros mikroorganizmusok, amelyek betegséget és kellemetlen fertőzéseket is okozhatnak.
Azonban a vegyszerek túladagolása sem megoldás, hiszen bizonyos mértéken túl szintén egészségkárosító hatása lehet.
A fertőtlenítő vegyszerek klórtartalma és koncentrációja olyan fokú, hogy könnyedén elpusztítja a medence vizében jelenlevő, fertőzéseket okozó mikroorganizmusokat, algákat.
Ha a fertőtlenítőszereket az ideális szabadklór-tartalomra (free chlorine-FC) odafigyelve alkalmazzuk (0,6-1,5 mg/l), a vegyszer-koncentráció a fürdőzők egészségére ártalmatlan marad.
A legújabb fertőtlenítő szerek azonban már klórmentesek, aktív oxigénnel végzik a fertőtlenítést.
Kombinált vízkezelő-szerek nem csak fertőtlenítőszereket tartalmaznak, hanem a víz tisztán tartásához szükséges algaölőket és/vagy pelyhesítő anyagokat is.
Algásodás ellen (ami szinte elkerülhetetlen amennyiben fény és szerves anyag van jelen egy, az ember számára is igen kellemes hőmérsékletű vízben) a legjobbak a biológiailag lebontható, klórmentes kvaterner ammónium vegyületek.
Medence vegyszereket használnunk kell
A vegyszeradagoló berendezés
A pH mérő
pH beállító medence vegyszer
A kívánt érték eléréséhez a pH csökkentése pH-Minus, növelése pedig pH-Plus nevű szerrel érhető el.
Tovább a pH mérő/adagoló berendezésekhez >>>
A klórtabletta a legközismertebb medence vegyszer
Egyszerűen és hatékonyan alkalmazható fertőtlenítőszer forma az úszómedence vizében lévő mikroorganizmusok, kórokozók ártalmatlanítása céljából. Üzembe helyezéskor gyorsan oldódó klórtablettát vagy granulátumot alkalmazunk a megfelelő klórszint eléréséhez, majd annak fenntartása érdekében lassan oldódó klórtablettát adagolunk. Ha kis mértékben túlklóroztuk a vizet, akkor távolítsuk el a klór tablettát a vízből. A klór szint néhány óra múlva helyreáll, addig ne használjuk a medencét
A sóbontó
Téli medence vegyszerek
Kérje szaktanácsunkat medencéje helyes vegyszerhasználatához:
Amennyiben a keresett terméket nem találja, illetve felkeltettük az érdeklődését medence építéssel vagy fedéssel kapcsolatosan, kérjük, hogy vegye fel velünk a kapcsolatot telefonon, e-mailen, vagy az űrlap kitöltésével, kollégánk készséggel áll rendelkezésére.
Profi medence építés monolit vasbeton szerkezettel kompletten, megbízható kivitelezővel.